O umeleckom kováčstve

19.08.2015 20:14

Najčastejšie výrobky umeleckého kováčstva
 

Svietniky, svietidlá. Drobné predmety z kovu, precízne doladené v každom detaile vyrážali dych už v staroveku a vyrážajú ho doteraz. Vdýchnuť život oceli, medi či železu dokážu len skutoční majstri, ktorých si v dnešnej dobe v žiadnom prípade nemôžeme predstaviť, ako zašpinených drsných chlapov, pracujúcich v zadymenej dielni. Pri pohľade na jemné línie predmetov vznikajúcich vďaka výrobným procesom umeleckého kováčstva to ani nie je možné.

Kovové svietniky sú populárne dodnes aj vďaka tomu, že blikajúci  plameň sviečok a ohňa ako takého sa nepodarilo nikomu nahradiť. Modely svietnikov od tých najmenších z tenkého drôtu až po masívne budú ešte dlhú dobu medzi žiadanými artiklami. Podobne sú na tom svietidlá. Človek má snahu vrátiť sa k prírode a tak sa snaží aspoň počas dní voľna vypadnúť ďaleko za hranice mesta. Pribúda chatárov a chalupárov. Použitie moderného lustra v chalupe, ktorá je zariadená dobovo je ako päsť na oko. Umelecké kováčstvo však ponúka riešenia – svietidlá a lustre, ktoré akoby patrili odjakživa do okolitého priestoru.

Dekorácie, stojany, závesné držiaky, vešiaky. Pravdou je, že takmer každý predmet, ktorý vznikol vďakaumeleckému kováčstvu je zároveň aj dekoračným predmetom, ktorý navodí v každej domácnosti neopakovateľnú atmosféru. Majstri kováčskeho remesla vyčaria z kovu naozaj takmer všetko. Od jednoduchých stojanov, vešiakov, políc a podstavcov, až po jedinečné, detailne prepracované a bohato zdobené produkty, ktoré nenechajú nikoho na pochybách, že má pred sebou umelecké dielo.

Osobitnou kapitolou výrobných smerov umeleckého kováčstva sú dekorácie. Sú stále žiadanejšie, pretože každá z nich je originálom, vyrobeným podľa predstáv budúceho majiteľa. Populárne sú napríklad závesné držiaky kvetináčov aj také drobnosti, akými sú stojany na servítky. Jedným z artiklov, pri ktorých pracuje kováčova fantázia naplno sú kované vínotéky.

Krby a kúrenie. Krb vždy predstavoval symbiózu útulnosti, pohodlia a tepla. Ak k nemu pridáte rôzne doplnky, môže aj lacnejší krb pôsobiť nielen elegantne, ale priam luxusne. Umelecké kováčstvo bežne ponúka kované krbové náradie so štýlovým stojanom, ale aj stojan na vykurovacie drevo.

Pre vyvolanie dojmu elegancie však nemusíte mať ako zdroj tepla krb. Postačí aj obyčajný radiátor. Ak predeň postavíte špeciálnu kovanú stenu, vytvorenú na mieru, nielenže posuniete dizajn vášho príbytku na novú úroveň, ale zároveň tým, že kovová stena absorbuje sálavé teplo z radiátora a odovzdá ho do priestoru zvýšite tepelný komfort v izbe.

Nábytok, zrkadlá. Umelecké kováčstvo v spojení s výrobou nábytku je synonymom pre výrobu bez spájania polotovarov. Práca certifikovaného kováča s praxou je zárukou predpísanej kvality a niekoľkoročnej záruky. Kovové postele majú svoj nezameniteľný pôvab a sú zaujímavým riešením aj pre moderné rodinné domy, ich interiéry a spálne. Môžu byť doplnené o drevené prvky.

Majú originálny dizajn, ktorý v spojení s eleganciou ponúka vynikajúce riešenie pre kvalitný spánok v štýlovom duchu. Podobne sú na tom stoly a stoličky. Bonusom  je koniec  problémov s vŕzganím tak, ako ho poznáme pri staršom drevenom nábytku. A ak si myslíte, že zrkadlá s kovovým rámom musia byť vždy také, ako sme mali možnosť vidieť v rozprávke o Snehulienke, mýlite sa. Dnešní umeleckí kováči sú kreatívni. Zrkadlo na vašej stene nemusí vyzerať len rozprávkovo, ale aj elegantne.

ZDROJ:http://www.umelecke-kovacstvo.eu/Foto: inwoodforge.co.uk , ckab.co.uk , ourinteriordesign.com, artfactory.com , howtospendit.ft.com, kramerdesignstudio.com

(i.n)