Okolie domu dolaďuje brána a oplotenie

09.12.2015 09:10

Pokiaľ potrebujete postaviť nový plot s bránkou, určite sa oplatí zamyslieť nad správnym výberom materiálu, ako aj nad tým, komu prácu zadať.

„Nový plot, ako aj vstupná či garážová brána nie sú lacná záležitosť, zvážiť treba všetky kritériá výberu,“ hovorí stavbár Ján Dubnický. Podľa neho platí, že každý majiteľ domu by mal navštíviť špecializovanú firmu, kde mu odborníci poradia, aký typ brány je v danom prípade najvýhodnejší.

„Zákazník by sa nemal rozhodovať len na základe jedného článku v novinách alebo internetovej diskusie. Odborná firma mu poradí a mnohé berú ohľad aj na finančné možnosti klientov a postavia tak ponuku na mieru,“ radí stavbár.

Každý vlastník domu, ktorého čakajú akékoľvek stavebné práce, by sa nemal hanbiť pýtať, ale aj pripraviť si odpovede na otázky, ktoré mu predajca či stavebná firma položia, napríklad: čo je nutné najprv vybudovať, aká je nevyhnutná stavebná pripravenosť? A ako je pripravený prívod elektrického prúdu?

Podceňovať netreba ani výber plota. Väčšina ľudí sa sústredí na stavbu domu a plot sa zvyčajne z ekonomických dôvodov odsúva na neskoršie termíny. Pri výbere treba myslieť na to, že nie každý typ plota sa hodí ku každému domu. Iný plot je vhodný pred dom, iný typ je vhodný do záhrady. Každý z nich môže mať inú podobu. Pred domom smerom do ulice sa treba zamerať na reprezentatív­ne ploty.

„Materiál v tomto prípade môže byť okrasný betón, kov, drevo. Výstavba je väčšinou finančne a technicky náročnejšia,“ podotýka Dubnický. Pri záhrade treba najmä z finančných dôvodov uprednostniť pletivový plot. Je výrazne lacnejší, a navyše nezmenšuje plochu záhrady.

ZDROJ- http:// byvanie.pravda.sk/stavba-a -rekonstrukcia/clanok/355281-okolie-domu-doladuje-brana-a-oplotenie/